Oferta Specgarden Łódź

Na waszej działce wyrastają krzewy i drzewa, które nie wpisują się w estetykę piękna lub macie inny pomysł na własne podwórko? Pewnie myślicie, że wycinka drzew na prywatnej działce to kłopotliwy temat i potrzebne są specjalne pozwolenia. Otóż nie w każdym przypadku, bo drzewo lub krzew można wyciąć bez zezwolenia, wystarczy posiadać odpowiednią wiedzę. W tym temacie warto poradzić się specjalistów. Firma Specgarden świadczy kompleksowe usługi wycinki drzew i krzewów na terenie Łodzi, Aleksandrowa i okolic, szczególnie w przypadku, gdy potrzebna jest wycinka drzew trudnych, ciężko dostępnych lub stanowiących zagrożenie. W tym przypadku,do akcji wkroczyć muszą doświadczeni arboryści, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu są w stanie usunąć każde drzewo, z dbałością o bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku okolicznych zabudowań.

Wycinka bez zezwolenia jest możliwa w wielu przypadkach, które przedstawione zostały w poniższym artykule. Dowiecie się, czy wycinka drzew bez zezwolenia jest możliwa na działce prywatnej lub na takiej, która ma podlegać pod działalność gospodarczą. W jaki sposób zmierzyć roślinę, zanim udamy się do gminy z zapytaniem – „Czy można wyciąć drzewo na prywatnej działce?”, a także, w jaki sposób zgłaszamy sprawę i kiedy jest taka potrzeba.

Kupno działki często wiąże się z tym, że mamy pustkę w głowie, bo w pierwotnej wizji, którą sobie kiedyś stworzyliśmy, nie było niektórych drzew czy krzewów, jednak rosną one na zakupionej przez nas działce. Co w takiej sytuacji zrobić? Najważniejsze, by zachować chłodną głowę i zaznajomić się z rzetelnymi źródłami informacji, które w jasny sposób pozwolą nam przyswoić wiedzę oraz nie narażą nas na płacenie kar, czy inne nieprzyjemności.

Na samym początku zapewne będziemy się zastanawiać jakie drzewo można wyciąć bez zezwolenia? Te informacje znajdziemy poniżej. Jest to jedna z najistotniejszych informacji, bo przecież nikt nie chce zacząć uwicia własnego gniazdka od administracyjnej wtopy i to przy temacie „wycinanie drzew bez zezwolenia”.

Jeśli interesuje nas wycinka drzew na prywatnej działce i dodatkowo, będzie to wycinka drzew owocowych, to można powiedzieć, że nie będziemy mieć większego problemu z tą sytuacją, ale gorzej, gdy trafimy akurat na drzewo iglaste lub liściaste nie owocowe – wtedy opłata administracyjna nas nie ominie. W takiej sytuacji wycinka drzew bez zezwolenia nie będzie możliwa i w tym wypadku należy uzbroić się w cierpliwość. Wyprawa do urzędu gminy, czy miasta nie jest raczej niczyim marzeniem, a przyznanie zezwolenia też zajmuje jakże cenny czas, więc świadomość, jakie zmiany wprowadzone zostały w rozporządzeniu przez Ministra Środowiska mogą ułatwić nam działanie.

 

Wycinka bez zezwolenia na działce prywatnej

Wielu z nas nie wie, jakie są aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące wycinki drzew, a przez to wielokrotnie można spotkać się z informacjami, które mają mało wspólnego z prawdą lub po prostu się „zestarzały” i na dany moment nie obowiązują. Pod koniec roku 2016 do ustawy o ochronie przyrody wprowadzono nowelizację, gdzie można znaleźć informację o większej swobodzie dla właścicieli działek chcących pozbyć się drzew z własnego terenu. Te informacje dotyczące wycinki drzew były szeroko komentowane przez społeczeństwo w Polsce oraz rodzimych mediach, co poskutkowało zapamiętaniem większości przekazywanych treści. Niestety, gdy w czerwcu roku kolejnego, zmieniono przepisy, treści już nie były tak szeroko komentowane i analizowane na wielu podłożach. Sytuacja spowodowała, że wycinka drzew na prywatnej działce stała się tematem niejasnym, a większość ludzi podejmujących się pozbywania drzew, nawet nie pomyślała, by takie działania zgłaszać do odpowiedniego urzędu.

Według obowiązujących przepisów (nowelizacja ustawy o ochronie przyrody z dnia 17 czerwca 2017 roku) – osoba chcąca dokonać wycinki drzew, gdzie celem nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, musi zgłosić chęć podjęcia działania do odpowiednich organów. Zgłoszenie przyjmują nieodpłatnie wójt, burmistrz lub prezydent danej miejscowości. W przypadku, kiedy właściciel działki nie spełni opisanego wyżej obowiązku, grozić mu będzie wysoka kara finansowa.

Wycinka drzew na prywatnej działce – jakie są opłaty administracyjne?

Zanim w lipcu roku 2017 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska dotyczące wysokości cen za usunięcie drzew oraz krzewów, doświadczyliśmy wielu niejasności. Do niedawna cennik związany z wycinką drzew był ustalany przez np. władze gminy. Razem z nowym rozporządzeniem, ceny związane z tematem usuwania drzew, został znormalizowany i dotyczy całego państwa.

Pozbywanie się krzewów objętych opłatą administracyjną posiada ujednolicony cennik. Ostateczna kwota zależy od tego, z jakim gatunkiem krzewu oraz powierzchnią działki mamy do czynienia. Wycinka takich krzewów jak dereń rozłogowy, tawuła kutnerowata, sumak, róża pomarszczona, a także świdośliwa kłosowa to koszt jedynie 10 zł/m2.

Wycinka krzewów, które powyżej nie zostały wymienione, generują wyższe koszty opłaty administracyjnej.

– 40 zł/m2 – krzewy rosnące w skupiskach do 100 m2

– 50 zł/m2 – krzewy rosnące w skupiskach od 101 m2

Jako przykład weźmy cenę administracyjną, jaka jest sugerowana za usunięcie kasztanowca zwyczajnego o obwodzie 90 cm (Koszt wynosi: 90 x 12 zł). Kwota wycinki drzew w tym przypadku nie jest zbyt wysoka. Jednak przykładowo, wycinka lasu wiązałaby się ze znacznie większymi wydatkami.

Wycinka drzew owocowych bez zezwolenia

Wycinka drzew owocowych nie podlega kosztom administracyjnym. Kosztów nie poniesiemy także w wielu innych sytuacjach, dlatego warto być czujnym i dowiedzieć się, które przypadki zwalniają nas dokonywania płatności.

Wycinka drzew – tradycyjna i alpinistyczna – Jaki rodzaj wycinki wybrać?

Jeśli chodzi o cenę alpinistycznej i tradycyjnej wycinki drzew – jest ona całkowicie uzależniona od stanu drzewa, specyfiki i trudności wykonywanej na miejscu. Przykładowo wycinka drzew na wielkim obszarze, np. wycinka drzew z lasu będzie już obliczana na podstawie przepracowanych godzin, a nie za osiągnięcie celu.

Prace przy wycince drzew mogą być wykonane dwoma metodami: metodą tradycyjną lub metodą alpinistyczną. Koszty wycinki drzew obrazują stawki przy najmniejszym stopniu trudności, a pień mierzony jest w obwodzie na wysokości 130 cm od podłoża. Kwota jaką zapłacimy, wzrośnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z drzewami posadzonymi przy samym domu, czy przy linii energetycznej, gdzie praca wiąże się z dużym ryzykiem i wtedy musimy zdawać sobie sprawę, że wynajęcie specjalistów od alpinistycznej wycinki drzew może być kilkukrotnie wyższy niż normalnie (w tradycyjnej wycince drzew).

Wycinanie drzew pod działalność gospodarczą – opłaty

Jeśli drzewa lub krzewy, które chcemy zlikwidować znajdują się na działce, mającej służyć działalności gospodarczej, trzeba postarać się o zezwolenie. Osoba uzyskująca dokument musi dodatkowo ponieść opłatę, według zatwierdzonych w przepisach stawek. Opłaty są zależne od obwodu rośliny mierzonego na wysokości 130 cm nad ziemią, gatunku wycinanego drzewa lub krzewu, czy miejsca w którym występuje.

Niezwykle istotną informacją jest, że jeżeli w okresie pięciu lat od wycięcia drzew i krzewów na prywatnej działce zarejestrowana zostanie działalność gospodarcza, to niestety,będziemy musieli zapłacić za wcześniej wycięte drzewa. Urząd zwalnia z opłat tylko i wyłącznie na terenie działki prywatnej. Wycinka drzew pod działalność gospodarczą, choćby była zrealizowana 5 lat wstecz, zobowiązuje nas do uiszczenia wpłaty.

Jakie drzewo można wyciąć bez zezwolenia na działce prywatnej

Warto nadmienić, że powyższych przepisów nie stosuje się w kilku przypadkach i możliwe jest wycinanie drzew bez zezwolenia na prywatnej działce. Niektóre gatunki drzew można wyciąć bez zezwolenia już w momencie, w którym na wysokości pięciu centymetrów od ziemi mają większy obwód pnia:

– platan klonolistny, kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa (do 65 cm obwodu)

– wierzba, topola, klony srebrzysty oraz jesionolistny (do 80 cm obwodu)

Niezależnie od gatunku drzewa lub krzewu, jeżeli roślina nie posiada 50 cm w obwodzie na wysokości 5 cm, to nie trzeba się martwić sprawami urzędowymi i bez problemu taką można ją usunąć bez uzyskiwania pozwoleń.

Wycinka drzew bez zezwolenia jest więc możliwa w wielu przypadkach, a najważniejsze jest posiadanie wiedzy dotyczącej gatunków drzew, jakie występują na naszych działkach i sumienność przy ewentualnym mierzeniu roślin, których chcemy się pozbyć.

 

 

Nasze rośliny

Zjawiskowy ogród wymaga niezwykłych roślin.

Sprawdź ofertę szkółki KrzyweDrzewa.pl

Zaufaj naszej wiedzy

Marcin Kowalczyk Specgarden Łódź

Przygotowując indywidualny projekt ogrodu, za cel stawiamy sobie zadowolenie właścicieli. Zakładanie ogrodów zawsze opieramy na realizacji ich pomysłów, które uzupełnione o naszą specjalistyczną wiedzę i doświadczenie z zakresu architektury krajobrazu, dają zachwycające rezultaty!

Przyjedź z problemem, a wyjdziesz z rozwiązaniem. Przyjdź z pomysłem, a my go zrealizujemy. Zaproponujemy Ci konkurencyjne ceny i obsługę na najwyższym poziomie. Sprawdź ofertę na projektowanie ogrodów i zakładanie ogrodów Specgarden Ogrody Łódź

Marcin Kowalczyk

Założyciel Specgarden

Rozkoszuj się pięknem swojego ogrodu.

Zadzwoń do nas +48 530 99 88 77

Specgarden Ogrody Łódź, Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki